Bytové družstvo Skalka

Projekt FVE Poliklinika - zastřešené parkoviště s FVE před naším domem!

Zamyšlení nad projektovým řízením města Neratovice.

Dotace jsou pomoc, plýtvání, likvidace podnikání a nebo ohrožení bezpečnosti obyvatel v Neratovicích?

Dotace jsou dnes součástí našeho života. O ekonomickém působení dotací můžeme mít vlastní názor a jejich rozporuplnost v tržním hospodářství je veliká. V honbě za dotacemi na cokoliv a v jakékoliv výši, jsou lidé schopní udělat spoustu věcí. Je však smutné, pokud jsou při tom lidé omezováni na přístupu do vlastního domu a vystavení možnému nebezpečí ohrožení života.

Tato situace je o to horší, pokud se jedná o výškovou budovu (12NP), která má pouze jediný přístup a nástupní plochu pro Integrovaný Záchranný Systém a jakoukoliv jinou techniku (např. pro údržbu, opravy, stěhování, transport pacientů prostřednictví rychlé zdravotnické pomoci, zásahy při havarijních situacích, požárech, vyprošťování, servis a opravy částí domu ve výškách, zásobování živnostníků, atd, atd.). Týká se to minimálně 48 rodin a 5 nebytových prostor, ve kterých provozují činnost živnostníci a podnikatelé což je celkem cca 200 obyvatel Neratovic, a tedy voličů do zastupitelstva. Vše je ještě zhoršeno tím, že se zástupci dotčeného domu přípravu nikdo nekonzultoval a byli postaveni před hotovou věc, když už byla podána žádost o dotaci. Zvláštní je, že s některými zástupci domů, kterých se to netýká, byla situace probrána. Není to zvláštní komunikace v řízení projektu? Proč nekomunikuje město s tím, koho se to týká?

O co se jedná? Situace je v zásadě jednoduchá a překvapující. V rámci výstavby nové polikliniky je třeba vybudovat i fotovoltaickou elektrárnu. Jenže panely je třeba někam umístit. Normální by bylo využít střechy a popřípadě prostory kolem stavby, kde by nikomu a ničemu nevadily. Bohužel ne tak v Neratovicích. „Kdosi“ se rozhodl, že zatarasí vchod, vstup a vjezd do věžového domu stojany (ocelo-dřevěné konstrukce s podchozí výškou 2,1m!) na jejichž střechách umístí své FVE panely. Navíc to není pouze o vchodu, ale i okolním přístupu na travnatou plochu. Bohužel z ostatních stran je dům nepřístupný. Sečteno a podtrženo dům je odříznut od městské komunikace. Záměr je maskován bohulibým úmyslem, jako ostatně každý špatný skutek v dnešní době, že se přeci poskytne v horkém létě, krásné kryté stání pro parkující vozidla.

Další otázkou je ekonomický přínos celé akce, který je velice rozporuplný. Panely jsou zcela nesmyslně umístěny tak, že jsou celé dopoledne po celý rok zakryté stínem od věžových domů. V poledne začne osvit těchto panelů a následně jsou zakryty stínem od protilehlého panelového domu. Pouze v letních měsících (červen – srpen) je slunce natolik vysoko, že je výš, než protilehlý panelový dům. Musím si tedy položit otázku, proč projekt zpracovávala firma z Brna bez znalosti místních podmínek. Je to pomoc, nebo plýtvání penězi daňových poplatníků?

Pokud chtěl autor zajistit nejvyšší možný výkon panelů a zároveň připravit obyvatelům stín pro parkování, vyvstává otázka, proč to neumístil třeba na parkoviště P+R podél trati, které není zastíněné, a tedy by panely poskytovaly výkon celý den a nejen 3 měsíce v roce. Navíc by nebyly ohroženy případnými padajícími předměty – např. rampouchy ze střechy.

Další věcí je, že tímto projektem město znemožňuje činnost živnostníkům a podnikatelům, působícím v nebytových prostorách BD Skalka a podnikání samotného BD Skalka, které tímto přijde o příjem z prostor, které nebude možné pronajmout. Se zamezením přístupu k domu, třeba i pro stěhování a zásobování nebytových prostor, poklesnou i ceny bytů v tomto domě. Proč město tímto snižuje ceny bytů v domě BD Skalka? Má snad někdo s naším domem nějaký jiný podnikatelský záměr?

Zůstává tedy otázka, co tím chtěl autor dokázat? A rozumně myslícímu člověku naskakují další otázky, ale to je už na rozsáhlejší zamyšlení.

Na tuto otázku nedokážu najít odpověď. A bohužel ani nedokážu najít odpověď otázku, kdo bude odpovědný za případnou újmu, úraz a v nejhorším případě za smrt člověka v případě, kdy se nedostane záchranná technika k domu? Dokáže s tím pak ten „kdosi“ žít s klidným svědomím dál?

Nemyslím si, že by ohrožené obyvatele zachránila dotace.

Ing.Jan Štrunc

Předseda představenstva BD Skalka

Zpět na hlavní stranu